Praní a skladování péřových spacáků a bund

Často se potkávám s názorem, že péřové výrobky nelze prát, jen chemicky čistit. Není většího omylu. Peří je přírodní produkt a jako takový je možné jej prát. Naopak svěřit kvalitní péřový výrobek chemické čistírně je veliké riziko. Peří je opatřeno přírodním povlakem, který může chemické čištění zničit a znehodnotit tak samou podstatu peří a jeho funkčnosti.

PRANÍ PÉŘOVÝCH SPACÁKŮ A OBLEČENÍ

Všechny péřové spacáky a bundy prodávané v našem internetovém obchodě PROHORY.CZ je možné prát doma. Můžete použít ruční praní nebo automatickou pračku.

Teplota vody by neměla přesáhnout 30st C

Jako prací prášek můžete použít obyčejné přírodní mýdlové vločky nebo speciální produkty firem GRANGER'S, NIKWAX DOWN WASH

Já pro své praní používám a doporučuji sady pro péči o péřové výrobky od firmy GRANGER´S

Pokud použijete automatickou pračku, použijte speciální program na péřové věci nebo šetrné praní.

Výrobek můžete i vyždímat.

Pokud si na vlastní praní netroufáte, pošlete mi spacák a já Vám ho vyperu. Cena za tuto službu je od 600-1000,- kč dle velikost a náplně spacáku + doprava zpět k zákazníkovi.

 Praní péřových výrobků

SUŠENÍ PÉŘOVÝCH SPACÁKŮ A OBLEČENÍ

Nejdůležitější část praní je sušení

Pokud máte v pračce i sušičku, bez obav ji použijte. Lépe je ale sušit pomalu ručně.

V opačném případě sušte péřový výrobek rozprostřený nejlépe na nějakém roštu aby schnul i zespod. Vzniklé péřové hrudky je nutné pravidelně rozbíjet a peří postupně načechrávat. Toto sušení může trvat i několik dnů. Nesušte na přímem slunci nebo i sálavého topení.

Ideální je sušit  venku ve stínu při mírném větru. (Balkón) když je krásný slunečný, mírně větrný den.

 

SKLADOVÁNÍ PÉŘOVÝCH VÝROBKŮ

PÉŘOVÉ SPACÁKY - Každýnámi dodávaný spacák má dva obaly. Skladovací a kompresní. Skladovací obal (větší tenký pytel) je určený pro dlouhodobé skladování spacáku. Je velmi důležité aby byl spacák vždy skladován v tomto obalu a ne v kompresním ! Ten (kompresní) je určený pouze pro vyjímečné situace, kdy nemůžeme použít obal skladovací ( batoh, tůry, výlety). Dbejte na to aby byl spací pytel v kompresním obalu vždy co nejkratší dobu.

Pokud jste na delší tůře nebo dlouhodobé expedici, dbejte na to aby jste spacák pravidelně větrali, nejlépe po každé noci. Spáč vyprodukuje během noci velké množství vody a to musí zákonitě projít peřím ven. Velká část vlhkosti zůstává ve spacáku a je nutné ho pravidelně větrat. Stačí pár desítek minut po každé noci. Spacák ručně protřepávat na čerstvém vzduchu.

PÉŘOVÉ OBLEČENÍ / DOPLŇKY - Námi dodávané péřové oblečení a doplňky jsou vždy vybavené tenkým obalem, ve kterém můžete výrobek dlouhodobě skladovat nebo přenášet v batohu. Kompresní obaly k oblečení nedodáváme. Pokus si ale seženete nějaký vhodný kompresní obal, můžete ho na oblečení krátkodobě použít. Použití je stejné jako u péřových spacáků. Komprese krátkodobě ano. I zde platí, že by se péřové oblečení mělo často sušit aby se vysušila zbytková vlhkost z potu.

Jste li na pochybách nebo si netroufáte na vlastní praní, pošlete mi Váš péřový výrobek a já Vám ho vyperu. Cena za tuto službu je od 500 do 700,- kč dle velikosti výrobku a množství peří.Alergie na péřové oblečení.

Hodně slýchávám, že někdo nemůže mít péřový spacák, protože má na peří alergii. Ano, to může být, ale jen u malého počtu těch, kteří to říkají. Většinou je na vině přítomnost roztočů v peří. Jak se jich ale zbavit ?

Pokud budeme péřové výrobky velmi často prát, nedělá to peří moc dobře. Kvalitní peří má na sobě zbytky tuku vodních ptáků ( ti si peří promašťují aby bylo odolnější proti vodě ) a častým praním tuk vypíráme a peří znehodnocujeme.  Jak z toho ven ?

Ideální je nechat péřový výrobek, ať už je to bunda nebo spacák, pořádně vymrznout. Už naše babičky dávaly čas od času peřiny ven na mráz a věděly proč. :)

Cpát velký spacák do mrazáku je trochu neobratné. Raději si počkejte na pořádné zimní mrazy a nechte bundu či spacák venku pořádně promrznout. Klidně i dva dny. Potvůrky umrznou a peří jako takovému se nic nestane. Žádná chémie, žádné znehodnocení kvalitního peří častým praním.

Krásné péřové sny Vám přeje

Aleš