Komfort nebo Extrém ?

Každý spacák má ( nebo by měl mít ), daný svůj teplotního rozsah. Ten se testuje pro daný výrobek ve specializované zkušebně. Takový spacák je potom vybaven informaci jaké hodnoty tepelného odporu má, respektive do jakých teplot je vhodný.


Takový údaj má většinou hodnotu KOMFORT / LIMIT / EXTRÉM


Pokud budete vybírat spacák, je třeba si v prvé řadě uvědomit na co ho budeme používat. Neexistuje univerzální spacák ne celý rok. V teplém nám bude v létě horko a bude těžký a v zimě naopak. Nemáme li jinou možnost než koupit pouze jeden typ, musíme se rozhodnout co vydržíme lépe, jestli teplo nebo zimu.


Teď zpět k teplotnímu určení.


EXTRÉM - Vybíráte li spacák, hodnota EXTRÉM je ta, na kterou by jste měli okamžitě zapomenout. To je zhola nepoužitelný údaj. Extrémní teplota je ta, kdy už ve spacáku v žádném případě nespíte a modlíte se aby už bylo ráno a vy nepřišli k úhoně na svém zdraví. Pokud jste ve spacáku a okolní teplota se blíží té EXTRÉMNÍ, určitě je něco na Vašem výletu špatně. Může to samozřejmě být úmysl, ale stejně je něco špatně.


LIMIT - Teplotní rozsah určený hranici LIMIT je ten správný, který by jste měli sledovat při koupi. Je to totiž ta hodnota ( za předpokladu, že je spacák dobře označen ) kterou by jste měli brát jako svůj EXTRÉM. To je většinou dolní teplotní mez při které se ještě vyspíte. Pod touto hodnotou se totiž už nedá mluvit o spánku. To už je přežívání nebo taky boj o přežití.


KOMFORT - Tahle hodnota by nám měla dát informaci o tom, že při této teplotě se komfortně vyspíte. Kdo má velmi málo zkušenosti z kempováním a spaním v přírodě, tak tohle je hodnota, která by ho měla zajímat. To je teplota právě pro něj. Níže jsou uvedené vlivy, které snižuji tepelný komfort při spaní ve spacáku. Pokud chcete mít absolutní jistotu, že se budete v noci cítit tepelně v pohodě, tak tohle je údaj právě pro Vás.

Jak je tohle všechno možné? Protože tyhle měření se dělají ve zkušebně na figuríně. Je to čistě syntetické měření, které má velmi daleko k realitě člověka připravujícího se na spánek někde v přírodě, mimo svou postel, na kterou je zvyklý. To je základ veškerých problémů. Uleháte v cizím prostředí a musíte spát, protože druhý den bude náročný a vy potřebujete nabrat sil.


Další negativní vlivy, které významně pocitově snižují tepelný komfort spacáku jsou :


Vítr - pokud spíte na návětrné straně můžete si být jistí, že teplotní odpor vašeho spacáku významně klesne.
Vlhkost okolí
Vlhkost Vašeho těla ( jste propoceni ) - propocené tělo má snahu vysušit se. Vlhkost je odváděna od těla dále do oblečení a následně se vypařuje. Pára prochází izolační vrstvou a tam se zastavuje. Vlhký spacák méně izoluje a Vám je v noci zima. Tohle platí  stejně pro péřové i syntetické spacáky.
Únava - osobně jsem zažil zimou proklepanou noc ve spacáku do LIMIT -15 při venkovní teplotě +10. Sestup 2000 výškových metrů v jednom dni zanechal pořádnou stopu na mé pohodě.
Špatná podložka na spaní ( karimatka ) - významný ukazatel komfortu spaní. Spacák pod Vámi má stlačenou izolaci a neizoluje tak, jak by měl. Dobrá karimatka je základ dobrého spaní ve spacáku. Až by se dalo říct, že karimatka je důležitější než samotný spacák! Naši nabídku karimatek si můžete prohlédnout zde.


Nemalou měrou se na dobrém spaní ve spacáku podílí i takové maličkosti, jako je hlad, žízeň, všeobecně dobrá pohoda, ......


Pokud si nevíte s výběrem spacáku rady, kdykoliv mi napište. Poradím i když si nakonec nekoupíte výrobek ode mě.


Aleš

Zanechte odpověď