Jak chránit péřový spacák před vlhkosti.

Jak chránit péřový spacák před vlhkosti.

Péřové spacáky jsou fajn, jsou lehké a skladné. V batohu zaberou velmi málo místa a mají perfektní tepelnou izolaci. Peří je prostě nejlepší. To vše ale do doby, než zvlhne nebo ještě hůř, úplně nasákne vodou.  Potom je z peří jen nevábná vlhká hmota, která nehřeje. Z tohoto důvodu má spousta lidí strach z peří a raději si kupuje spacáky se syntetickou náplni. Jenomže péřový spacák má proti syntetickému daleko delší životnost. Pokud se k péřovému spacáku chováme dobře, vydrží nám několik mnoho let. Můžu odpovědně prohlásit, že desítky let. Takový spacák zastará spíše morálně, než že by ztratil izolační schopnost.


Jak takovému stavu předejít? Možností a cest je mnoho.


Základním pravidlem je používat hlavu ( vlastní )  :)


Je nutné přemýšlet, jak může spacák navlhnout zrovna v dané situaci, kterou zrovna prožíváme.


POD ŠIRÁKEM - Pokud spíme pod širým nebem vyvarujeme se vzdušné vlhkosti. Spacák vytahujeme až padne rosa a ráno ho sklízíme co nejpozději, ať má čas vyschnout. Taky pozor na rosu ranní. Důležité je mít svrchní materiál s DWR úpravou.  Používáme li bivakovací pytel, snažíme se nedýchat do spacáku ale spíše ven. Při spaní jsme schopni vydýchat několik velké množství vody, které žádný žďárak není schopen odvětrat a vlhkost zůstane v peří. Velmi důležitá je taky podložka na které spíte, karimatka. Kvalitní karimatka nepustí ke spacáku vlhkost.

Při spaní pod širákem je také důležitá nějaká větší ochranná plachta, kterou dáte ještě pod samotnou karimatku. Spáč se často v noci vrtí a převaluje, tím pádem hrozí sesunutí z karimatky na holou zem. To nepřistívá k životnosti spacáku ani k tepelnému komfortu spamotného spaní pod širákem.


POD STANEM - Jestliže spíme pod stanem, snažíme se stan dobře odvětrávat. Teplo ve stanu je fajn ale s teplem ve stanu zůstává i vlhkost. Většinou se vysráží na tropiku stanu ale někdy, zvláště u levných stanů se může stát, že se vlhkost začne kondenzovat i na vrchním materiálu spacáku. V takovém případě je dobré mít spacák se svrchním materiále s DWR úpravou. Vlhkost se potom na spacáku zkondenzuje v jednotlivých kapkách a vy je poklepem zevnitř spacáku odstraníte. Jednoduché a účinné.


CHATY - Spaní v chatách a alpských bivacích je už s takovým spacákem hračka. Tam Vám v podstatě nic nehrozí. Snad kromě toho, že matrace budou vlhké nebo že si vylijete právě uvařený čaj na spacák.


To je jen pár rad, které jsou spokojeným uživatelům péřových spacáků známe. Jsou to většinou univerzální rady, které musí dodržovat i majitelé spacáku syntetických.


Pokud se rozhodnete pro péřový spacák, tyhle věci si velmi brzy vštípíte do hlavy a stanou se pro Vás automatické. Sami taky velmi rychle přijdete na to, jak ještě si svůj spacák ochránit před vlhkem. Nakonec zjistíte, že už by jste do jiného, než péřového spacáku nešli. Věřte mi, taky jsem si tim prošel :)

Budete li mít jakékoliv další dotazy, kdykoliv mi napište, budu se snažit poradit Vám.

Aleš

Zanechte odpověď